Atrocitati maghiare PDF Imprimare Email

Atrocităţi maghiare



I. SCHINGIUIRI IN MASĂ

1. Trei Scaune: Belini (22), Poiana Sărată (14).
2. Mureş: Miercurea Nirajului (20).
3. Sălaj: Carei (13), Cosniciul de Jos (37), Horia (22), Ianculesti (25), Marca (29), Scărisoara Nouă (33), Zalău (11).
4. Ciuc: Bicazul Ardelean (7), Joseni (6).
5. Cluj: Cluj (113), Corpadea (17), Valea Chintăului (12), Luna de Sus (9), Baciu (7), Huedin (25).
6. Bihor: Diosig (11), Mihai Bravul (79), Oradea (47), Osorheiu (6).
7. Satu Mare: Micula (42), Odoreu (21).


II. BĂTĂI IN MASĂ

1. Mureş: Miercurea Nirajului (22), Sântana de Mureş (29), Sincai (30), Stânceni (32), Tirimia (61), Ungheni (45), Voiniceni (39), Tg. Mureş (36).
2. Trei Scaune: Poiana Sărată (31), Zăbala (64).
3. Sălaj: Carei (96), Cerisa (49), Horia (27), Ianculesti (33), Marca (83), Marna Nouă (12), Săcăseni (13), Scărisoara Nouă (38), Stârci (25), Văsad (26), Vâlcăul de Jos (39), Zalău (59).
4. Somes: Branistea (115), Beclean (61), Dej (4), Floresti (12).
5. Ciuc: Voslăbeni (61), Gheorghieni (223).
6. Năsăud: Jad (20)
7. Cluj: Aghires (14), Baciu (31), Bontida (28), Cluj (278), Corpadea (15), Gilău (27), Floresti (17), Huedin (32), Lacu (35), Sânmihaiul Almasului (21).
8. Bihor: Chet (15), Diosig (56), Oradea (165), Sălard (76), Mihai Bravul (334).
9. Satu Mare: Ciocârlău (45), Doba (49), Giungi (25), Odoreu (70), Satu Mare (44), Vetis (64).


III. DĂRÂMĂRI DE BISERICI ROMÂNESTI

1. Mureş: Pănet (Biserica Greco-Catolică Română).
2. Trei Scaune: Borosneul Mare (Biserica Ortodoxă Română), Căpeni (Biserica Ortodoxă Română), Comandău (Biserica Ortodoxă Română), Zagon.
3. Ciuc: Borsec (Biserica Greco-Catolică Română), Ditrău (Biserica Greco-Catolică Română).
4. Odorheiu: Aldea (Biserica Greco-Catolică Română), Biborteni (Biserica Greco-Catolică Română), Crăciunel (Biserica Românească), Vârghis (Biserica Ortodoxă Română), Meresti (Biserica Greco-Catolică Română), Ocland (Biserica Greco-Catolică Română), Racosul de Sus (Biserica Ortodoxă Română).
5. MaraMureş: Bistra (Biserica Ortodoxă Română).
6.
IV. SATE ROMÂNESTI DEVASTATE

1. Trei Scaune: Covasna (80 case). Lunca Ozunului, Valea Mare, Ozun, Zăbala, Zagon.
2. Sălaj: Horia, Istrău, Ianculesti, Ip, Lucăceni, Marba Nouă, Scărisoara Nouă, Trăznea.
3. Ciuc: Tulghes, Frumoasa, Bicazul Ardelean.
4. Cluj: Mănăstur, Baciu, Chinteni, Cojocna, Floresti.
5. Bihor: Diosig, Iosia-Colonie, Mihai Bravul, Sălard, Salonta-Calonic, Sohodol-Lazuri.
6. Satu Mare: Gelu, Istrău, Lazuri, Lucăceni, Principele Mihai, Colonel Paulian.

(sursa: Miscarea.net)